Medence vízkezelési kisokos
Vízforgatás
A kerti medence vízforgatása alapvető fontosságú a víz tisztán tartásához és az algásodás megelőzéséhez.
Naponta legalább a medence teljes térfogatát egyszer át kell forgatni – meleg időben, vagy intenzív használat esetén akár kétszer is. (pl. 10m3 vízmennyiséget 5m3/h teljesítményű vízforgató 2 óra alatt forgat át egyszer)
Ehhez konnektorba dugható időkapcsolót lehet igénybe venni, a drágább homokszűrőkben általában van beépített időzítő.
Papírszűrős vízforgató papír betétéjét hetente többször is át kell öblíteni, vagy cserélni ha már nem tisztul. Alternatívaként egyre inkább terjed a homokszűrőhöz való Aquawool használata papírszűrő helyett, jobban szűr és tovább tart.
Homokszűrős vízforgató-t homok illetve üveg töltet esetén visszamosatással (backwash) kell tisztítani, jellemzően hetente egyszer, vagy ha a nyomásmérő jelentős eltérést mutat. Aquawool töltet esetén azt kivéve kézzel kell tisztítani.
A vízforgató berendezés akkor működik hatékonyan, ha legalább napi 6–8 órát üzemel, lehetőleg időzítővel vezérelve. Fontos, hogy a szűrés mellett a vegyszeres kezelés (pl. klór vagy sóbontás) is rendszeresen történjen, különben a szűrés önmagában nem elég a tiszta vízhez.
Medence takarás
A medence takarása segít megőrizni a víz tisztaságát, csökkenti a párolgást és hőveszteséget, így gazdaságosabbá teszik az üzemeltetést. A jó minőségű takarók UV-védelemmel is rendelkeznek, amely gátolja az algák elszaporodását, mivel korlátozza a napfény bejutását a vízbe (fotoszintézis).
A sima fedőtakaró elsősorban a szennyeződéseket (levelek, rovarok) tartja távol, és éjszakára vagy hosszabb használaton kívüli időszakra ajánlott.
A szolár takaró (buborékfólia-szerű anyagból) ezen felül nappal képes felmelegíteni a vizet a napfény hatására, és éjszaka segít megtartani a hőt.
Vízelemzés
A medencevíz rendszeres elemzése elengedhetetlen a tiszta, biztonságos és egészséges fürdőzéshez. A pH-érték befolyásolja a klór hatékonyságát: ha túl magas vagy alacsony, a fertőtlenítés gyengül, és irritációt, korróziót is okozhat. A klórszint mérésével megelőzhető az algásodás, a baktériumok elszaporodása és a víz zavarossá válása.
Tablettás teszter – más néven ikercellás merülőedény– nagyobb pontosságot kínál a háztartási vízellenőrzésben, különösen a szabad klór és a pH mérésére. A készülék kétkamrás műanyag edényből áll, melyet a medencevízbe merítve töltenek meg. Az egyik kamrába egy Phenol red tabletta kerül a pH érték mérésére, a másikba pedig egy Dpd-1 tabletta, amely a szabad aktív klór szintjét mutatja. A tabletták vízbe helyezése után azok gyorsan oldódnak, és jellegzetes színt adnak a víznek, amelyet az edény színskálájához kell hasonlítani. Fontos, hogy száraz kézzel vegyük ki a tablettákat, és a mérés előtt az edényt alaposan kiöblítsük, hogy ne maradjon benne vegyszer-maradvány. Ne a legtetejéről, hanem legalább 20 cm mélyről merítsünk!
A Papírcsíkos teszter, vagy lakmuszpapír a legegyszerűbb és leggyorsabb módja a medencevíz pH- és klórszintjének ellenőrzésére. A tesztcsíkot néhány másodpercre bele kell meríteni a medence vizébe, majd a fölösleges vizet le kell rázni. A csík néhány másodperc alatt elszíneződik, a színt pedig a dobozon található színskálához hasonlítva lehet kiértékelni. A tesztcsík gyors, olcsó és könnyen használható, de kevésbé precíz, és a színérzékelés szubjektív lehet. Ezért heti több mérés, különösen intenzív használat vagy esőzés után, ajánlott.
Az ideális pH a semleges: 7,2–7,6. A szabad aktív klór (1–3 mg/l) között legyen (kivéve sokkolásnál, ekkor 30 ig el lehet menni maximum).
Ph szabályozás
Első és legfontosabb lépése a medencekezelési folyamatnak a pH-érték beállítása, mert a víz savas vagy lúgos kémhatása közvetlenül befolyásolja a fertőtlenítőszerek – különösen a klór – hatékonyságát.
Ha túl magas (lúgos), a klór nagy része hatástalanul elbomlik, nem fogja fertőtleníteni a vizet.
Ha túl alacsony (savas), a víz maróvá válhat, bőrirritációt, szemcsípést és korróziót okoz.
Az ideális pH-tartomány 7,2–7,6, ebben működik optimálisan a klór, és ebben a legkényelmesebb a víz a fürdőzőknek is.
A pH beállítása speciális granulátumokkal történik: Ph csökkentő: ha a pH értéke 7,6 fölé emelkedik, savas granulátummal (jellemzően nátrium-biszulfáttal) csökkenthető. Ph növelő: ha a pH túl alacsony, lúgos granulátummal (általában nátrium-karbonáttal) emelhető az érték. A granulátumot mindig vízben oldva, egy vödörben felkeverve kell a medencébe önteni, egyenletesen eloszlatva, majd néhány óra múlva újra mérni az értéket. A pontos adagoláshoz a gyártó utasításait kell követni, a mért víztérfogat és az aktuális pH-érték alapján.
Klórozás
Klórszint beállítás: Gyorsan oldódó klórgranulátumot (sokkklór) kell használni, amely azonnali fertőtlenítő hatást fejt ki.Frissen feltöltött vagy erősen szennyezett víz esetén megelőző sokkolásra lehet szükség (lásd lentebb). A granulátumot mindig vízben feloldva, egy vödörben keverve kell a medencébe önteni – soha ne közvetlenül szórjuk bele, mert kifakulást vagy anyagkárosodást okozhat. A klórozást lehetőleg este végezzük, hogy az UV-sugárzás ne bontsa le az aktív klórt túl gyorsan. A megfelelő szint elérése után a fertőtlenítés lassan oldódó tablettával tartható fenn. Fontos a rendszeres tesztelés klór- és pH-érték mérésével.
Az ideális klórszint általában 0,5–1,5 mg/l közé esik.
Klórszint fenntartás: A Lassan oldódó klórtabletta folyamatos fertőtlenítést biztosít a medence vizében, de használata előtt fontos a megfelelő klórszint gyors beállítása. Ehhez először gyorsan oldódó klórgranulátummal kell elérni a kívánt értéket (ideálisan 1–3 mg/l), majd ezt követően a tablettát fenntartásra alkalmazzuk. A tablettát lebegő adagolóba vagy a szkimmerkosárba helyezzük, ahol a vízáramlás fokozatosan oldja fel. Így stabil szinten tartható a klórtartalom, megelőzve az algásodást és a baktériumok elszaporodását. Soha ne dobjuk a tablettát közvetlenül a medencébe, mert kifakulást, foltosodást okozhat a burkolaton. A hatékony fertőtlenítés érdekében rendszeresen ellenőrizni kell a víz klór- és pH-értékét.
Megelőző sokkolás: Hetente érdemes elvégezni megelőző jelleggel. Sokkoláshoz mindig Klór granulátum-ot használjunk.
Emeljük meg a klórszintet 2-3 mg/l-re és hagyjuk, hogy a lassan oldódó klórtabletta nélkül kipárologjon, ha visszatért a normál értékre (0,5-1,5 mg/l) akkor lehet újra fürdeni és vissza helyezni a tablettát.
Alga sokkolás: Ha már algás, kezd nyálkásodni a medence fala, vagy zöldülni a víz, vagy erősen zöld a medence. Az algásodás mértékétől függően az algák kiirtása akár több napig is eltarthat. Nagyon fontos, hogy az algamentesítést nem szabad félbehagyni!
A sokkolást célszerű naplemente után, az esti órákra időzíteni, így nem párolog el annyi klór feleslegesen a vízből a napsütés miatt. 10 m3 medencevízhez oldjon fel 0,5 kg Klór granulátum-ot 10 liter vízben és elosztva öntse a medence vizébe (ez 28 mg/l szabad aktív klór koncentrációjának felel meg, ennyi a megengedett maximális, egyszerre adagolható mennyiség). Ha nem annyira durván algás még a víz, akkor ennél kevesebb is elég lehet. Utána kezdjük forgatni a vizet, a forgatás megkezdése után két-három órával Pelyesítőszert adagoljunk a vízhez , a víz felszínen egyenletesen elosztva. A Pelyesítőszer beadagolása után folytatjuk a forgatást 1-2 óráig, majd lekapcsoljuk a szivattyút. Éjszaka a klór megöli az algákat, a Pelyesítőszer pedig összetapasztja őket kiporszívózható pelyhekké. Reggel alaposan porszívózza ki a medencét, a kiszívott vizet csatornára engedje, hogy az elpusztult alga ne szennyezze a szűrőjét. Homokszűrő esetén Mossa vissza a szűrőt is.
Mérje meg a klórkoncentrációt! Ha a klórszint 24 óra alatt 1 mg/l koncentráció alá csökken, ez arra utal, hogy a medencében még van alga. Ebben az esetben ismételje meg a sokkolást! Ha a klórszint magas, és az is marad, a sokkolás sikeres volt, de Ön nem tud a medencében fürdeni, mivel a túl magas klórszint egészségünket veszélyeztetheti. Ebben az esetben hagyjuk, hogy a lassan oldódó klórtabletta nélkül kipárologjon, ha visszatért a normál értékre (0,5-1,5 mg/l) akkor lehet újra fürdeni és vissza helyezni a tablettát.
Pelyhesítés
A vízben a szabad szemmel alig, vagy egyáltalán nem látható részecskék mennyiségének megnövekedése fénytörést okoz, a vizet homályosnak, opálosnak látjuk. Az uszodai szűrőberendezések ezeket az apró részecskéket nem képesek
kiszűrni.
A Pelyesítőszerek olyan vegyszerek, melyek segítségével az egészen apró részecskék pelyhekké állnak össze (pelyhesítés). Ezeket a nagyobb méretű szennyeződéseket már képes a szűrőberendezés is kiszűrni
Víz barnulása, Fémmentesítés
A legtöbb esetben a barna medencevíz a túl magas vas- és mangántartalom következménye. Ezek az anyagok önmagukban színtelenek, de amikor klórral reagálnak, kémiai reakció lép fel, és a víz a piszkos rozsda színét veszi fel. Ha kútvízzel tölti fel medencéjét, különösen ki van téve ennek a kellemetlen problémának. Az ilyen magas vaskoncentrációjú víz káros az egészségre és korrodálhatja a berendezést is.
Feltöltés után célszerű a fémmentesítést megcsinálni, még a klórózás / barnulás előtt végrehajtani Metal Magic-kel:
1 m3 medencevízhez 30-50 ml kell (a vízkeménység, illetve a vastartalom függvényében)
Ha már bebarnult, a Dewan-7 szerrel (7% hidrogén peroxid oldat) lehet semlegesíteni (1600 ml/m3 kell bele), majd utána hozzáadni a Metal Magic-et, végül ha szükséges pelyhesíteni. A Dewan segítségével a víz néhány nap alatt (de esetenként azonnal) elveszíti barnás színét. A teljes elszíntelenedés után adagoljuk be a vízmennyiséghez szükséges Metal Magic-et. A medence a Dewan-szint lecsökkenését követően klórral is fertőtleníthető, a barnás szín nem fog újra megjelenni.
Kiugróan magas vastartalom esetén sem szabad túllépni a javasolt adagolási mennyiséget. Ebben az esetben a Metal Magic nem tudja megkötni az összes vasiont a vízben, így a beklórozott víz enyhén sárgás színűvé válhat. A víz teljes kitisztítása ilyenkor kitartó pelyhesítéssel (Pelyesítőszerek ) és szűréssel oldható meg.
A medence utántöltésekor gondoskodni kell a Metal Magic pótlásáról, a friss víz mennyiségének függvényében.
Algásodás kezelése
Zöld alga: Ez a leggyakoribb algafaj a medencékben, leginkább ott jelenik meg, ahol a víz keringése nem megfelelő (pl. sarkokban). Gyorsan elszaporodik.
- Klóros fertőtlenítés esetén: Végezze el a fentebb leírt Alga sokkolás folyamatot. Helyi kezelés: Szórja a Klór granulátum-ot közvetlenül az algás felületre. Az ott maradó szemcsék elpusztítják az algaréteget, amit könnyű eltávolítani.
- Dewan (hidrogén peroxid, atív oxigénes tisztítószer) használata esetén: Ugyanúgy sokkolja a vizet Klór granulátum-mal, de a Dewan-7 adagolását szüneteltesse. A Dewan-7 használatát csak akkor kezdje újra, ha a klór szintje 1 mg/l alá csökkent (a két szer hatása kioltja egymást).
Mustár alga: Sárgásbarna vagy mustárszínű, a falakról könnyen kefélhető, de gyorsan visszatér. Árnyékos, rossz vízkeringésű helyeken jelenik meg. Ellenáll a klórnak és a sokkolásnak.
Eltávolítás: Használjon Széles spektrumú algaölő-t.
Fekete pötty alga: Igen ellenálló, a medence felületéhez és padlójához tapad, fekete pöttyöket képez. Nehéz és időigényes az eltávolítása.
Kezelés: Már megjelenésekor kezdje el a kezelést. Ehhez 3 vegyszer együttes használata ajánlott: Széles spektrumú algaölő, foszfát csökkentő folyadék, szűrőközeg tisztító tabletta.
Rózsaszín nyálka: Nem alga, hanem baktérium, ami létrák, lépcsők, medencevilágítások, szkimmerek környékén jelenik meg. Csúszóssá, nyálkássá teszi a felületet. Könnyen le lehet kefélni.
Eltávolítás: Kefélje le alaposan, majd használjon Széles spektrumú algaölő-t sokkszerűen, később hetente adagolva. Ellenőrizze a lámpatesteket, létra alatti felületeket, lépcsőfokokat, szűrőket és műanyag csatlakozásokat.