Medence vízkezelési kisokos
Ph szabályozás
Minden művelet előtt kiemelten fontos a PH érték beállítása, enélkül semmi nem működik rendesen!
Állítsa be a víz pH-értékét 7,2-7,4 közé, ehhez meg kell mérni teszt csíkkal, vagy tablettás teszterrel, majd általában ph csökkentő granulátumot kell használni. Ritkán előfordul, hogy a pH-értéket növelni kell, ebben az esetben a pH korrigálását ráér a sokkolás után elvégezni, mert a klórgranulátum 6-os pH-értéken a leghatékonyabb.
Klórozás
Megelőző sokkolás: Hetente érdemes elvégezni megelőző jelleggel. Sokkoláshoz mindig klór granulátumot használjunk.
Emeljük meg a klórszintet 2-3 mg/l-re és hagyjuk, hogy a lassan oldódó klórtabletta nélkül kipárologjon, ha visszatért a normál értékre (0,5-1,5 mg/l) akkor lehet újra fürdeni és vissza helyezni a tablettát.
Alga sokkolás
Ha már algás, kezd nyálkásodni a medence fala, vagy zöldülni a víz, vagy erősen zöld a medence. Az algásodás mértékétől függően az algák kiirtása akár több napig is eltarthat. Nagyon fontos, hogy az algamentesítést nem szabad félbehagyni!
A medence víz sokkolás menete: A sokkolást célszerű naplemente után, az esti órákra időzíteni, így nem párolog el annyi klór feleslegesen a vízből a napsütés miatt.
10 m3 medencevízhez oldjon fel 0,5 kg klór granulátumot 10 liter vízben és elosztva öntse a medence vizíbe (ez 28 mg/l szabad aktív klór koncentrációjának felel meg, ennyi a megengedett maximális, egyszerre adagolható mennyiség). Ha nem annyira durván algás még a víz, akkor ennél kevesebb is elég lehet.
Utána kezdjük forgatni a vizet, a forgatás megkezdése után két-három órával pelyhesítő szert adagoljunk a vízhez , a víz felszínen egyenletesen elosztva. A pelyhesítő szer beadagolása után folytatjuk a forgatást 1-2 óráig, majd lekapcsoljuk a szivattyút.
Éjszaka a klór megöli az algákat, a pelyhesítőszer pedig összetapasztja őket kiporszívózható pelyhekké. Reggel alaposan porszívózza ki a medencét, a kiszívott vizet csatornára engedje, hogy az elpusztult alga ne szennyezze a szűrőjét. Homokszűrő esetén Mossa vissza a szűrőt is.
Mérje meg a klórkoncentrációt! Ha a klórszint 24 óra alatt 1 mg/l koncentráció alá csökken, ez arra utal, hogy a medencében még van alga. Ebben az esetben ismételje meg a sokkolást!
Ha a klórszint magas, és az is marad, a sokkolás sikeres volt, de Ön nem tud a medencében fürdeni, mivel a túl magas klórszint egészségünket veszélyeztetheti. Ebben az esetben hagyjuk, hogy a lassan oldódó klórtabletta nélkül kipárologjon, ha visszatért a normál értékre (0,5-1,5 mg/l) akkor lehet újra fürdeni és vissza helyezni a tablettát.
Pelyhesítés
A vízben a szabad szemmel alig, vagy egyáltalán nem látható részecskék
mennyiségének megnövekedése fénytörést okoz, a vizet homályosnak, opálosnak
látjuk. Az uszodai szűrőberendezések ezeket az apró részecskéket nem képesek
kiszűrni.
A pelyhesítőszerek olyan vegyszerek, melyek segítségével az egészen apró
részecskék pelyhekké állnak össze (pelyhesítés). Ezeket a nagyobb méretű
szennyeződéseket már képes a szűrőberendezés is kiszűrni
Víz barnulása, Fémmentesítés
A legtöbb esetben a barna medencevíz a túl magas vas- és mangántartalom következménye. Ezek az anyagok önmagukban színtelenek, de amikor klórral reagálnak, kémiai reakció lép fel, és a víz a piszkos rozsda színét veszi fel. Ha kútvízzel tölti fel medencéjét, különösen ki van téve ennek a kellemetlen problémának. Az ilyen magas vaskoncentrációjú víz káros az egészségre és korrodálhatja a berendezést is.
A fémmentesítést célszerű feltöltés után még a klórózás / barnulás előtt végrehajtani metal magic-kel. Ha már bebarnult, a dewan 7 szerrel lehet semlegesíteni majd utána hozzáadni a metal magic-et, végül ha szükséges pelyhesíteni.
Algásodás kezelése
Zöld alga
Ez a leggyakoribb algafaj a medencékben, leginkább ott jelenik meg, ahol a víz keringése nem megfelelő (pl. sarkokban). Gyorsan elszaporodik.
Klóros fertőtlenítés: Végezze el a fentebb leírt Alga sokkolás folyamatot.
Helyi kezelés: Szórja a gyorsan oldódó klórt közvetlenül az algás felületre. Az ott maradó szemcsék elpusztítják az algaréteget, amit könnyű eltávolítani.
Dewan (hidrogén peroxid, atív oxigénes tisztítószer) használata esetén: Ugyanúgy sokkolja a vizet gyorsan oldódó klórral, de a Dewan adagolását szüneteltesse. A Dewan használatát csak akkor kezdje újra, ha a klór szintje 1 mg/l alá csökkent (a két szer hatása kioltja egymást).
Mustár alga
Sárgásbarna vagy mustárszínű, a falakról könnyen kefélhető, de gyorsan visszatér. Árnyékos, rossz vízkeringésű helyeken jelenik meg. Ellenáll a klórnak és a sokkolásnak.
Eltávolítás: Használjon széles spektrumú algaölőt.
Fekete pötty alga
Igen ellenálló, a medence felületéhez és padlójához tapad, fekete pöttyöket képez. Nehéz és időigényes az eltávolítása.
Kezelés: Már megjelenésekor kezdje el a kezelést. Ehhez 3 vegyszer együttes használata ajánlott: széles spektrumú algaölő, foszfát csökkentő folyadék, szűrőközeg tisztító tabletta.
Rózsaszín nyálka
Nem alga, hanem baktérium, ami létrák, lépcsők, medencevilágítások, szkimmerek környékén jelenik meg. Csúszóssá, nyálkássá teszi a felületet. Könnyen le lehet kefélni.
Eltávolítás: Kefélje le alaposan, majd használjon széles spektrumú algaölőt sokkszerűen, később hetente adagolva. Ellenőrizze a lámpatesteket, létra alatti felületeket, lépcsőfokokat, szűrőket és műanyag csatlakozásokat.